Akcja lewoskręt

Przepisy drogowe często się zmieniają i trudno za nimi nadążyć, jednak lepiej je znać zawczasu, aby uniknąć przykrych konsekwencji. W ramach naszej akcji chcemy przypomnieć istotną informację, o której wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. Wiele skrzyżowań w Warszawie, w tym także na Ursynowie, wyposażonych jest w sygnalizację umożliwiającą bezkolizyjny skręt w lewo. Jest to dobre usprawnienie ruchu drogowego, ale też pewna pułapka dla wielu nieświadomych kierujących.

Przypominamy i informujemy:

LewoZawracanietaki sygnalizator widoczny po lewej (S-3e) pozwala wyłącznie na skręt w lewo.

Zawracanie jest na nim niedozwolone!

Kierowcy, którzy zawracają na skrzyżowaniu z takimi światłami narażają się na mandat w wysokości 250zł oraz 5 punktów karnych!

Na zawracanie pozwala wyłącznie sygnalizator widoczny po prawej stronie (S-3f)

Czy zawsze ma to sens?

Nie za każdym razem brak możliwości zawracania na bezkolizyjnym skręcie w lewo jest uzasadniony. Wszyscy kierowcy doskonale znają miejsca, gdzie zawracanie na „strzałce” jest normą i w żaden sposób nie utrudnia ruchu drogowego. W takich przypadkach Zarząd Dróg Miejskich dopuszcza możliwość przeanalizowania sytuacji i zamiany sygnalizatora na taki, który umożliwia także zawracanie.

Prosimy o przesyłanie miejsc, w których taka zmiana byłaby potrzebna, za pomocą formularza poniżej. Wówczas przekażemy stosowny wniosek do ZDM i razem zmienimy Ursynów!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w formularzu zgłoszeniowym dla potrzeb informacyjnych przez Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Warszawy z siedzibą w Warszawie przy ul. Feliksa Pancera 5 lok. 30, KRS 0000452853, REGON 146592473, zgodnie z ustawą z dnia 29.09.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn.zm.).