Miasto vs. dzielnica – debata

We wtorek, 27 maja, w ursynowskim ratuszu na zaproszenie Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa eksperci oraz goście rozmawiali o funkcjonowaniu warszawskiego samorządu. Debata pt. „Od Al. KEN do pl. Bankowego czyli Dzielnica vs Miasto” została zorganizowana w celu poruszenia ważnego dla Warszawy tematu, jakim są wzajemne relacje władz dzielnic z władzami w „dużym” ratuszu. Wśród zaproszonych prelegentów znajdowali się:

  • prof. Krzysztof Rybiński, Uczelnia Vistula
  • Wojciech Matyjasiak, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa
  • Damian Siembida, Instytut Zmian
  • Andrzej Gniadkowski, Stowarzyszenie KoLiber

Profesor Rybiński, powołując się na przykład Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu, stwierdził że najważniejsza jest chęć działania, a nie ramy prawne. „Siła miasta tkwi nie w ustroju, przepisach czy ustawach, ale w dobrze zmotywowanych liderach. Wszystko da się zrobić, gdy są liderzy mający wizję i są zdeterminowani ją realizować, bez względu na istniejące ramy prawne powiedział. W ramach swojego wystąpienia przedstawił także kilka propozycji, które mogłyby usprawnić funkcjonowanie Warszawy.

Z kolei Wojciech Matyjasiak, członek IMU oraz były przewodniczący rady gminy Warszawa-Ursynów w latach 1998-2002 odniósł się do problemu „oderwania” władz miasta od mieszkańców. „Ludzie są za daleko od szczebli decyzyjnych. Jest za dużo radnych w dzielnicy, którzy nie mają w ogóle kompetencji są tylko od opiniowania. Realne decyzje podejmuje radny miejski a do niego mieszkanie dzielnicy ma za daleko” – stwierdził.

Napisano w Aktualności