Opłaty za garaż – zmieńmy niesprawiedliwość

Nasze stowarzyszenie złożyło wniosek do Sejmu RP o zmianę niesprawiedliwych przepisów dotyczących podatków i opłat za użytkowanie wieczyste garaży w budynkach mieszkalnych. Dwie osoby w dwóch identycznych blokach mieszkalnych mogą płacić skrajnie różne opłaty za garaż, tylko ze względu na zapisy w księgach wieczystych.„To od decyzji dewelopera zależy jakie opłaty będzie płacił właściciel miejsca garażowego. Tak nie powinno być” – powiedział podczas konferencji Adam Łoziński, autor wniosku. IMU zwróciło też posłom uwagę, że na wadliwość przepisów zwracały już parę lat temu sądy, ale wciąż nic się w tej sprawie nie zmieniło.

Jak podkreślił Piotr Janowski, prezes SMB „Jary”, w obecnej sytuacji prawnej spółdzielniom nie opłacać się budować garażów wielostanowiskowych, bo opłaty są wielokrotnie wyższe niż za miejsce pod chmurką. Właściciele aut, którzy zainwestują, kupią garaż i w ten sposób zabiorą samochód z przestrzeni wspólnej, zostaną za to „ukarani” wysokimi podatkami i opłatami. „W ten sposób zachęca się do zastawiania każdego wolnego skrawka przestrzeni. To absurd!” – podkreślił prezes IMU, Antoni Pomianowski.

Liczymy, że posłowie zajmą się wreszcie tym tematem i naprawią przepisy, wprowadzając do nich osobną kategorię garażu. Rozwiąże to nieścisłości prawne i pozwoli na równe traktowanie wszystkich właścicieli.

Napisano w Aktualności