Zamień komunistę na Legionistę

W ubiegłym roku została przyjęta ustawa, która zobowiązuje samorządy do zmian patronów ulic, uznanych przez IPN za symbolizujących komunizm. Na Ursynowie jedną z nich jest ul. Ciszewskiego – obecnie władze miasta zarządziły konsultacje społeczne w sprawie zmiany jej nazwy, które potrwają do 31 lipca. Jeżeli patroni nie zostaną zmienieni do 1 września, to zmian będzie mógł samodzielnie dokonać wojewoda.

Zmiana nazwy to zawsze uciążliwość dla mieszkańców, stąd zaproponowaliśmy rozwiązanie, które wypełni wymogi ustawy a jednocześnie nie nastręczy żadnych problemów mieszkańcom. Proponujemy aby nowym patronem ul. Józefa F. Ciszewskiego został… Józef Ciszewski, przedwojenny snajper Legii Warszawa. Piłkarz ten był napastnikiem i zdobył dla Legii aż 60 bramek w 103 meczach, a dla Polski strzelił 3 gole podczas 17 występów. Podczas II wojny światowej był jednym z głównych organizatorów konspiracyjnych Mistrzostw Warszawy w Piłce Nożnej, grającym trenerem zespołu Błysk Mokotów. Za swoja działalność sportową był represjonowany przez Niemców.

Choć naszą propozycję złożyliśmy już rok temu, wraz z podpisami mieszkańców, dla władz miasta niezbędne jest potwierdzenie tego poparcia w konsultacjach. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału – należy kliknąć na ten link, a w okienku dotyczącym ul. Ciszewskiego jako proponowaną nazwę wpisać „Józefa Ciszewskiego (piłkarza)”.
Napisano w Aktualności